Drobečková navigace

Úvod > Služby > Funkční test EKG > Metoda HRV / Netradiční EKG

Metoda HRV / Netradiční EKG

Srdce je poměrně citlivý indikátor všech událostí probíhající v organismu. Srdeční rytmus, ale i míra jeho změn ovlivněná sympatickou a parasympatickou částí ANS, velmi citlivě reaguje na jakýkoliv stresový vliv.

 

Metoda analýzy variability RR-intervalů byla vytvořena na základě poznatků z kosmické medicíny, podpořené fyziologickými a klinickými studiemi.

 

Potvrdila závislost nejen na vegetativní rovnováze,ale také na stavu různých úrovní regulace kardiovaskulárního systému a na celkových tělesných fyziologických funkcích.

 

V roce 1996 byly v Londýně definovány světové standardy metody HRV Evropskou kardiologickou společností a Severoamerickou elektrofyziologickou společností pro její využití v klinické medicíně a aplikované fyziologii.

 

Metoda analýzy HRV je metoda hodnocení stavu mechanismů regulace fyziologických funkcí organismu.

 

Regulační systémy organismu, to je neustále pracující aparát, pro sledování stavu všech systémů a orgánů, jejich interakcí s cílem dosáhnout rovnováhy mezi systémy uvnitř organismu a mezi organismem a vnějším prostředím.

 

Stupeň napětí regulačních systémů představuje integrovanou reakci organismus na celý komplex ovlivňujících faktorů. Při působení celého komplexu faktorů extrémního charakteru vzniká obecný adaptační syndrom, který představuje univerzální odpověď organismus stresovou zátěž jakékoli povahy a projevuje se mobilizací funkčních rezerv organismu. Zdravý organismus s dostatečnou zásobou funkčních rezerv reaguje na stresové vlivy obvyklým, normálním (pracovním) napětím regulačních systémů.

 

Například: máme-li vystoupat do schodů do 4 patra, pak roste výdej energie a je nezbytná mobilizace dodatečných zdrojů.

  • U někoho taková mobilizace není provázena význačným napětím regulačních systémů a srdeční puls se zvýší jen o 3-5- tepů. Kardiovaskulární homeostáza se téměř nemění.
  • U jiných lidí představuje tatáž zátěž výrazné napětí regulačních systémů se zvýšením srdečního pulsu o 15-20 tepů i více, což indikuje narušení homeostázy.

Analýza kardiointervalů vypovídá o aktivitách regulačních systémů a umožňuje stanovit stupeň aktivity regulačních systémů, což má význam pro stanovení hladiny stresu a zdravotního stavu.

 

Hodnocení funkčního stavu organismu během podpory zdraví pomocí různých potravinových doplňků, homeopatických prostředků, ale také při preventivní aplikaci medicínských preparátů.

 

Hodnocení adaptačních možností organismu ve fázi rekonvalescence po nemoci a pro prevenci možných komplikací.